Rancangan Pengajaran Objektivisme.
RPH 1
Tarikh/
Hari: Isnin
Masa : 8.40 hingga 9.40 pagi Kelas :
4 mawar
Bil. Pelajar : 20 orang
M/ Pel :
Bahasa Melayu
Tajuk : Menjaga
kebersihan persekitaran
Objektif
: Pada akhir pengajaran nanti
murid-murid dapat menulis sebuah karangan yang baik dan tahu menjaga
kebersihan.
Pengetahuan
Sedia Ada : Murid sudah biasa membuat karangan dan sudah tahu menjaga
kebersihan.
Konsep : Menjaga
kebersihan diri
Bahan : Keratan akhbar, benda
maujud, lembaran kerja
Nilai : Kebersihan, kerajinan
Kemahiran : Fokus Utama
8.1 Membina
dan menulis perkataan ayat tunggal dan ayat majmuk.
Fokus Sampingan
6.4 Membaca pantas secara luncuran untuk mendapatkan maklumat yang
menyeluruh
2.1 Bercerita dengan menggunakan
kata, frasa, ayat serta sebutan dan intonasi yang betul.
Langkah/Masa
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti
Pengajaran Pembelajaran
|
Catatan
|
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
|
|||
Set Induksi
(10 minit)
|
Gambar-gambar
kebersihan diri
|
Guru
menunjukkan gambar dan keratan akhbar.
Bersoaljawab
tentang gambar untuk mengcungkil pengetahuan sedia ada murid.
|
Murid
menyatakan aktiviti yang terdapat di dalam gambar dengan memberi pendapat sebagai
menarik minat murid.
|
Keratan
akhbar.
Gambar.
|
Perkembangan
Langkah 1
(10 minit)
|
Buku Teks
m/s 20,21
|
Guru meminta
murid membaca buku teks dimuka surat tersebut
|
Murid
membaca teks yang berkaitan dengan kebersihan diri.
|
Buku teks
|
Langkah 2
(15 minit)
|
Soaljawab
dan memberi pendapat
|
Guru menyoal
murid mengenai cara menjaga kebersihan diri
|
Murid
memberi pendapat dan mengenai cara menjaga kebersihan diri
|
Buku Catatan
|
Langkah 3
( 20 minit )
|
Menulis
rangka karangan dan seterusnya membuat
karangan ‘Menjaga kebersihan diri’
|
Guru
mengarahkan murid mencari rangka/karangan mengenai kebersihan diri
|
Murid
menulis dalam kertas rangka konsep yang diberikan dan membuat karangan
|
Lembaran
kerja
Buku Catatan
|
Penutup
(5 minit)
|
Komen dan
Penilaian
|
Guru memberi
penilaian dan membuat komen terhadap karangan.
|
Murid
membetul kesilapan, memberi pemulihan dan pengkayaan juga buku latihan
dikutip.
|
Buku latihan
Lembaran kerja.
|
Refleksi :
1.
15
daripada 20 orang murid mengambil
bahagian dalam perbincangan mengenai kebersihan diri dan persekitaran.
2.
80 peratus
murid dapat menyiapkan karangan yang diberi dengan betul.
3.
Semua murid
dapat membaca dengan baik teks yang diberi.
RPH 2
Tarikh/ Hari:
Selasa
Masa : 7.40 hingga 8.40 pagi
Kelas : 5 mawar
Bil. Pelajar : 20 orang
M/ Pel :
Bahasa Melayu
Tajuk : Menjaga
kebersihan persekitaran
Objektif
: Pada akhir pengajaran nanti
murid-murid dapat bercerita mengenai kebersihan
dan tahu menjaga kebersihan diri.
Pengetahuan
Sedia Ada : Murid sudah biasa memberi pendapat mengenai sesuatu tajuk karangan
dan sudah tahu menjaga kebersihan.
Konsep : Menjaga
kebersihan diri dan persekitaran sekolah
Bahan : benda maujud, lembaran
kerja
Nilai : Kebersihan, kerajinan
Kemahiran : Fokus Utama
2.1 Bercerita dengan menggunakan
kata, frasa, ayat serta sebutan dan intonasi yang betul.
Fokus Sampingan
6.4 Membaca pantas secara luncuran untuk mendapatkan maklumat yang
menyeluruh
8.1 Membina
dan menulis perkataan ayat tunggal dan ayat majmuk.
Langkah/Masa
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti
Pengajaran Pembelajaran
|
Catatan
|
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
|
|||
Set Induksi
(10 minit)
|
Gambar Persekitaran sekolah
|
Guru menanyakan gambar yang ditunjukkan
|
Murid memberi pendapat mengenai gambar secara
aktif untuk menarik minat.
|
Gambar.
|
Perkembangan
Langkah 1
(10 minit)
|
Lembaran kerja
|
Guru meminta
murid membaca lembaran yang diberi
|
Murid
membaca lembaran yang berkaitan dengan kebersihan sekolah.
|
Lembaran
|
Langkah 2
(10 minit)
|
Soaljawab
dan memberi pendapat
|
Guru menyoal
murid mengenai cara menjaga kebersihan sekolah
|
Murid
bercerita mengenai kebersihan sekolah dengan menggunakan ayat sendiri
|
Buku Catatan
|
Langkah 3
( 15 minit )
|
Menjawab
soalan kefahaman
|
Guru memberi
soalan kefahaman tentang kebersihan
|
Murid
menjawab soalan kefahaman dengan betul
|
Lembaran
kerja
|
Langkah 4
( 10 minit)
|
Perbincangan
mengenai jawapan
|
Guru
menyuruh murid bandingkan jawapan.
|
Murid
membandingkan jawapan dan mencari jawapan yang betul.
|
|
Penutup
(5 minit)
|
Komen dan
Penilaian
|
Guru memberi
penilaian dan membuat komen terhadap karangan.
|
Murid
membetul kesilapan dan diberi pengkayaan, pemulihan dan buku latihan dikutip.
|
Refleksi :
1.
Murid menjawab
soalan dan bercerita menggunakan perkataan sendiri dengan betul seramai 15
daripada 20 orang murid.
2.
80 peratus
murid dapat menjawab soalan kefahaman..
3.
Semua murid
dapat membaca dengan baik lembaran kerja yang diberi.
RPH 3
Tarikh/ Hari:
Rabu Masa :
9.40 hingga 10.40 pagi
Kelas : 5 mawar
Bil. Pelajar : 20 orang
M/ Pel
: Bahasa Melayu
Tajuk : Menjaga
kebersihan persekitaran dan diri sendiri
Objektif
: Pada akhir pengajaran nanti
murid-murid dapat membaca pantas secara luncuran untuk mendapatkan maklumat.
Pengetahuan
Sedia Ada : Murid sudah biasa membaca dengan betul dan sudah tahu menjaga
kebersihan diri.
Konsep : Menjaga
kebersihan persekitaran
Bahan : Keratan akhbar, benda
maujud, lembaran kerja
Nilai : Kebersihan, kerajinan
Kemahiran : Fokus Utama
6.4 Membaca pantas secara luncuran untuk mendapatkan maklumat yang
menyeluruh
2.1 Bercerita dengan menggunakan
kata, frasa, ayat serta sebutan dan intonasi yang betul.
8.1 Membina
dan menulis perkataan ayat tunggal dan ayat majmuk.
Fokus Sampingan
Langkah/Masa
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti
Pengajaran Pembelajaran
|
Catatan
|
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
|
|||
Set Induksi
(10 minit)
|
Memilih
keratan akhbar
|
Guru memberi berbagai cerita keratan akhbar
|
Murid memilih beberapa cerita dalam akhbar
untuk dibaca sebagai menarik minat
|
Keratan
akhbar.
|
Perkembangan
Langkah 1
(15 minit)
|
Membaca
|
Guru meminta
murid membaca buku keratan akbar
|
Murid
membaca keratan akhbar dengan pantas secara luncuran untuk mendapatkan
maklumat.
|
Buku teks
|
Langkah 2
(10 minit)
|
Soaljawab
untuk mendapat maklumat
|
Guru menyoal
murid untuk mendapatkan maklumat melalui akhbar yang dibaca mengenai cara
menjaga kebersihan persekitaran
|
Murid
memberi pendapat dan mengenai cara menjaga kebersihan sekitar melalui akhbar
yang dibaca.
|
Akhbar
|
Langkah 3
( 15 minit )
|
Menjawab
soalan secara bertulis
|
Guru
mengarahkan murid menjawab soalan yang diberi secara bertulis
|
Murid
menjawab soalan yang diberi dengan betul
|
Lembaran
kerja
Buku Catatan
|
Penutup
(10 minit)
|
Penilaian
|
Guru
mengarah murid membaca keratan akhbar yang lain dan cuba dapatkan maklumat
|
Murid yang
banyak sekali mendapat maklumat diberi ganjaran dan diberi pengkayaan /yang
lemah pemulihan
|
Refleksi :
1.
18
daripada 20 orang murid dapat membaca
pantas secara luncuran untuk mendapatkan maklumat
2.
70
peratusmengambil bahagian dalam perbincangan mengenai kebersihan diri dan
persekitaran.
3.
80 peratus
murid dapat menyiapkan lsoalam kefahaman yang diberi dengan betul.
4.
Semua murid
dapat membaca dengan baik akhbar yang diberi.
Lampiran 3
Tulis sebuah karangan ’Cara Menjaga Kebersihan Diri’.
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
PETIKAN CERITA 1
Baca
petikan di bawah dengan teliti, kemudian jawab soalan-soalan yang
berikutnya.
Perut saya mula berkeroncong. Alangkah leganya saya apabila loceng
berdering menandakan waktu rehat. Lantas, kami beratur di luar kelas sebelum
bergerak ke kantin.
Di
kantin, pelbagai makanan dan minuman dijual dengan harga yang berpatutan.
Murid-murid diarahkan oleh beberapa orang pengawas agar beratur ketika membeli
makanan. Yang degil pasti diambil tindakan.
Saya
dan rakan-rakan menjamu selera sambil berbual-bual. Suasana begitu riuh-rendah.
Terdapat juga sebilangan ibu bapa murid Tahap 1 terutamanya menemani anak-anak
mereka di kantin. Kekadang, situasi begini membuatkan ruang dan tempat makan
menjadi terhad.
Pusat
sumber juga menjadi tumpuan ulat buku
pada waktu rehat. Mereka mengambil peluang untuk menelaah dan mengulang kaji
pelajaran. Pustakawan pula sibuk mencatat rekod pinjaman dan pemulangan buku. Selain itu, kedai buku sekolah turut dikunjungi untuk pelajar yang ingin membeli alat tulis,
buku latihan, dan sebagainya. Tandas juga menjadi sesak untuk mereka yang mahu
melepaskan ’hajat’ masing-masing. Loceng berbunyi menandakan waktu rehat telah
habis. Kami beratur sebelum masuk ke dalam kelas untuk meneruskan pembelajaran.
1 Beri maksud simpulan bahasa ulat buku yang terdapat di dalam
petikan.
A membuat kerja sekolah
B rajin
membaca dan mengulang kaji pelajaran
C suka
berbincang dengan rakan
2 Apakah tindakan yang sewajarnya
diambil kepada murid yang melanggar
peraturan ketika membeli makanan di
kantin?
A mereka akan diberi nasihat
B mereka
tidak akan dibenarkan membeli makanan
C mereka
akan dibawa berjumpa dengan guru besar
D mereka
akan dibuang sekolah
3 Pada pukul berapakah peristiwa dalam
petikan tersebut berlaku?
A 8.00 pagi
B 10.00
pagi
C 12.00
tengah hari
D 2.00
petang
4 Sebagai seorang pustakawan, apakah
tugas anda ?
A membaca buku di pusat sumber
B meminjam
buku di pusat sumber
C merekod
pemulangan dan pinjaman buku cerita
D merekod
pemulangan dan pinjaman buku rujukan
5 Antara berikut, yang manakah tempat
yang bukan dikunjungi semasa waktu
rehat ?
A Perpustakaaan
B Kedai
koperasi
C Tandas
D Makmal
sains
Tiada ulasan:
Catat Ulasan